Proces magazynowania produktów wymaga nie tylko wiedzy na temat tych produktów oraz sposobów ich przechowywania, ale także rzetelnego podejścia do zasad bezpieczeństwa.  Dzięki temu można skutecznie uniknąć wszelkich wypadków z udziałem ludzi, uszkodzeń towarów i innych zagrożeń.

Jakie są podstawowe zasady obowiązujące w magazynach?

  • Wszyscy pracownicy muszą być przeszkoleni w zakresie BHP zanim zostaną dopuszczeni do wykonywania obowiązków.

  • Konieczne jest zaopatrzenie magazynów we wszystkie niezbędne sprzęty umożliwiające właściwe przechowywanie towarów oraz ich transportowanie na terenie obiektu (wózki widłowe, wysięgniki, palety, skrzynie, regały, półki itd.).

  • Zapewnienie odpowiednich dla pracy ludzkiej oraz dla specyfiki przechowywanych towarów warunków – dostosowanie oświetlenia, temperatury, wilgotności oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.

  • Dbanie o czystość i uporządkowanie przestrzeni magazynowej.

  • Przestrzeganie zasad przechowywania towarów o określonych cechach, np. o dużych gabarytach, specyficznych kształtach itd. Należy zwracać uwagę na miejsce i sposób ich umieszczenia, odpowiednie zabezpieczenia (np. w postaci barierek, przegród, osłon).

Warszawa – magazynowanie zgodne z zasadami bezpieczeństwa

Firma, która oferuje usługi magazynowania, musi mieć świadomość tego, jak ważne jest zapewnienie właściwych warunków BHP. W ten sposób gwarantuje bezpieczeństwo nie tylko swoim pracownikom, ale także towarom, które powierzają jej klienci. Szczegółowe zasady BHP znajdują się oczywiście w przepisach prawnych, natomiast dbałość o ich przestrzeganie powinna być priorytetem w pracy magazynierów.